Nevyzrálost vs. Omezenost

3. srpna 2010 v 21:37 | Adelay |  Co mě tak napadlo aneb Články
Dneska sem četla blog naší dějepisářky a poněkud mě to vytočilo.


Psala o tom, jak na vesnici, kde tráví prázdniny nějakej opilej 17-ti letej klučina zahučel s bavorákem do potoka a zabil se. Souhlasim s ní, je to tragická událost, která se vůbec neměla a nemusela stát, ale styl jakým tam popisuje reakce jeho přátel mě fakt dostal. Ti přátelé totiž jenom "okázale pláčou, objímají se, a svůj žal samozřejmě ředí alkoholem a nikotinem", jde pouze o "hysterii, davovou psychózu, efekt" a všem se chce jenom "kolektivně chodit předvádět své nevyzrálé emoce na místo činu". No nesralo by vás takový odsuzování? Neřikám, že někteří to nedělají proto, aby byli vidět. Ale proboha tohle generalizování je fakt na pěst. Absolutně nejvíc mě na tom sere ta "nevyzrálost". Neřikám, já sem v pubertě občas se tak chovám a některé moje reakce se můžou okolí zdát trochu nedospělý. Ale zrovna u mě je to něčim trochu jinym... Já, osoba který v testu charakteru vyšel "labilní sangvinik" a která bejvá nervozní pokud něco chce, prostě neumim reagovat jinak než smíchem a blbejma vtipama, Kamenujte mě, ale myslim, že je to pořád lepší varianta, než kdybych se měla pokaždý rozsypat... (tohle byla skrytá narážka na "vyjádřete se v komentech co si myslíte"... btw, už je to zase tady. Já to neřeknu na rovinu, já prostě jdu "vtipnou" oklikou)

I když, celej tenhle článek je možná jenom moje přecitlivělá reakce. Už měsíc a kus slyšim doma jenom samý "no neboj, to tě přejde a budeš zase normální" nebo příjde falešně chápavý pohled a věta "no jo, puberta". Proboha to jenom proto, že mi neni těch zasranej osmnáct tak všechno co dělám je jenom přechodný a (oblíbené slovo) nevyzrálý? A milá mami, kdybych si přivedla domů slečnu Lásku za dva roky, řekla bys něco jinýho? A co kdybychom měli hranici dospělosti v 21, změnilo by to tvůj pohled? Bože, mě ta omezenost a fixovanost na věkový hranice stanovený zákonem sere!

Drazí dospělí, my sme taky lidi. Máme myšlenky, VLASTNÍ názory, děláme svoje rozhodnutí za kterejma si jsme schopný stát a nejsme nesvéprávní či psychicky nemocní, jak si často myslíte (nebo to tak minimálně vypadá). Pro "nepubertáky" co to čtou, zkuste se někdy zamyslet nad tim, že ne všechno co člověk pod dvacet udělá je výplodem puberty, ale část z toho možná ukazuje jeho pravou osobnost...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nobody Nobody | 13. srpna 2010 v 14:22 | Reagovat

Myslím že máš pravdu. Docela dobře to ukazuje jeden případ kdy se dva 50-ti letí chlapi vsadili jestli jde kulkou prostřelit několik vrstev kartónu. Jeden si na sebe oblékl kartónovou "neprůstřelnou" vestu a druhý vzal zbraň a vystřelil na něj. Chlapík to sice přežil ale přišel o ledvinu. Takže 15 nebo 50? Rozdíl žádný, furt stejný blbci.

2 Alice Alice | 20. srpna 2010 v 10:08 | Reagovat

Tak nevím, ale vymlouvání se na věk mi připadá hloupé oběma směry: ne všechno, co dospělí řeknou, je projev neúcty a nedostatku empatie k mladším. I lidé nad dvacet mají názory. A (teď nevím, jestli tě to uklidní, nebo vyděsí) nezávisle na pubertě či nepubertě se vždycky najde někdo starší/mladší než Ty, bude na Tvé činy pohlížet jako na výsledky chování Tvého příliš mladého/starého, a tudíž zaslepeného, pohledu na věc. A ujišťuji Tě, že až Ti bude osmnáct, nic se nezmění - pořád budeš mít svoje názory a ostatní taky svoje a budou se s Tebou o ně hádat a znevažovat ty Tvoje tím, že jsi: mladá / naivní / holka / z Východu / z města / z vesnice / a tisíc dalších aspektů, které nemůžeš ovlivnit, ale někteří si kvůli nim myslí, že proto neumíš uvažovat. Za svoje názory budeš muset vždycky bojovat, tak hodně štěstí, ať Tě to nepřejde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama